Elder Abuse and Precautions to Prevent it

(0 review)
Free

 Seminar summary

As life expectancy increases, the regressions in physical health conditions for elderly people have led to the ongoing development of measures to address this situation. However, the problems experienced by elderly people should not be considered merely as physical health problems. Apart from physical health problems, unfortunately, we also encounter neglect and abuse in the elderly. In this context, information about older age, problems encountered in old age, the definition of elder abuse, reasons for its occurrence, case examples, and studies on preventing elder abuse have been presented.

Certificate

A certificate of participation is given upon completion of this course. This seminar is free of charge, but if you want to get a certificate of participation, the fee is 49 TL.

Course Features

  • Lectures 1
  • Quizzes 0
  • Duration 22 Minutes
  • Skill level All levels
  • Language English
  • Students 80
  • Certificate Yes
  • Assessments Yes
Duygu Kaptanoğlu Coşkun 1988 yılında Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde doğmuştur. İlk-Orta ve Lise eğitimini aynı ilçede tamamlamıştır. Üniversite eğitimini Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümünde tamamlayarak Sosyal Hizmet Uzmanlığı aldı. Profesyonel çalışma hayatına, 2012 yılında, Daruşşafaka Cemiyeti Urla Rezidansında sosyal servis biriminde başlamış ve bağış ve bağışçı ilişkileri ile sosyal servis birim sorumlusu olarak görevine devam etmiştir. Nisan 2019 itibarıyla Özay Günsel Çocuk Üniversitesi'nde Genel Sekreter olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Sağlık Bilimleri Fakültesinde yarı zamanlı ders vermektedir. Sosyal Hizmet müdahale alanlarından yaşlılık alanında çalışmanın yanı sıra aktif olarak çocuk ve ruh sağlığı alanında da çalışmıştır. Sosyal Hizmet alanında kendini geliştirmek adına Aile ve Çift Terapisi, Masal Terapisi, Oyun Terapisi eğitimlerini alarak ilgili alanlarda çalışma yetkisi kazanmıştır. Bunun yanında, İşaret Dili, STEAM Öğretmenliği ve LEGO Robotik Kiti (EV3) eğitimlerini almıştır. Profesyonel hayatı dışında ulusal ve uluslararası alanda birçok görevde gönüllü olarak yer almıştır.

Reviews

Average Rating

0
0 rating

Detailed Rating

5
0%
4
0%
3
0%
2
0%
1
0%
Free

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *